top of page
פוסטים אחרונים
רשימת תפוצה

רגע לפני שבת: זהירות, סוהרסנים - ואחת קטנה

* זהירות, סוהרסנים[1]


"תסבירי לי, במה בכלל מתבטא שאת יהודייה?" הוא שאל אותי בטון מתנשא, מזלזל וצדקני. הכיפה שעל ראשו היתה גדולה מאד, ואני התכווצתי כאילו חטפתי סטירה חזקה. ולא, ממש לא בגלל שלא ידעתי מה התשובה. בגלל שהוא חשב שיש לו זכות לדרוש לשמוע אותה.

זה קרה לפני פחות משני עשורים, כשייעצתי לארגון חינוכי שטען שהוא משלב בין חילוניים ודתיים.

גדלתי על ברכי מגילת העצמאות. יהודית ודמוקרטית, שני מוקדים של אליפסה. בית הורי היה בית חילוני, ליברלי, ציוני ויהודי. הזהות שלי יונקת מכל אחד מהמרכיבים האלה. זו זהות שמעולם לא פקפקתי בה. לא רק שאין היררכיה או סדר מסוים בין חלקיה, אלא שהם משמשים בשילוב משתנה ורציף בכל ההחלטות והעשייה שלי. מעולם לא חשבתי שאני צריכה להסביר אותה, להתנצל עליה או להגן עליה.

גם באותו מעמד סירבתי להסביר או להתנצל. קמתי והלכתי.

תמיד הצטערתי שלא הגנתי בפניו טוב יותר על החלק הזה, היהודי, של הזהות שלי. מול אנשים כמוהו, חייבים להתנגד, כי התיאבון הזללני והמתנשא שלהם לבטל את הזהות והחיים של אחרים, לא ייעצר לבד. הם סוהרסנים.

עוד לפני האמירה המפורסמת של ביבי ש"השמאל שכחו מה זה להיות יהודים", טען החזון איש בפני בן גוריון שהחילוניים הם עגלה ריקה, כאילו שרק מי שמגדירים עצמם כדתיים, מבינים באמת את חוכמת היהדות ועומק מחשבותיה, ורשאים להתהדר בה. אני חווה את זה כבר כמה עשורים, בכל פעם שמישהו שואל אותי בהפתעה "מה פתאום את כותבת על פרשת השבוע? גדלת בבית דתי?" ההפתעה שלהם ממשיכה להפתיע אותי. בעיקר להעציב.

עכשיו, הם מתעקשים לקחת לנו גם את הדמוקרטיה. הם באמת לא מבינים מה פתאום אנחנו מתנגדים כל כך, הרי עד היום ישבנו די בשקט, הכלנו, הבלגנו, נתנו. "שחררנו" להם את החלק של הזהות היהודית שלנו כל כך בקלות, שבטח נשחרר להם גם את החלק של הזהות הדמוקרטית. לא באמת נלחמנו על מרכיבי הזהות שלנו. לקחנו אותם כמובנים מאליהם.

אז כן, הדבר הטוב ביותר שקרה כעת הוא שאני ושכמותי נזכרנו מחדש באתוס שלנו: מגילת העצמאות. יהודית ודמוקרטית, שוויון זכויות לכל אזרחיה, מושיטה יד לשלום.

בלי האתוס הזה, המקום הזה הקורא לעצמו מדינת ישראל הוא לא יותר מעגלה ריקה.

גם אם הכיפה שלראשך גדולה-גדולה.


* אחת קטנה:

מאז הקורונה ועד היום, מתנגדי חיסונים למיניהם טוענים שמכון דוידסון מקבל כסף מפייזר כדי לתמוך בחיסונים ולהפיץ אותם.

לפי כמות המאמרים והפעילויות שפרסמנו ואנחנו מוסיפים לעדכן בנושא הקורונה, החיסונים וכל מה שקשור בכך, פייזר כבר יכול היה לממן את פעילות מכון דוידסון כולו.

אני עדיין ממתינה לצ'ק.

בראיון עם מירי רגב שפורסם היום ב"ידיעות אחרונות", רגב טוענת הנשים המשתתפות במיצג השפחות שבמחאה מקבלות תשלום עבור השתתפותן. היא גם נקבה בסכום – 500 ₪ לשעה.

אחותי היא אחת מהן. לפי כמות השעות שהיא משתתפת במיצג, היא כבר יכולה להזמין אותי לאיזה סופ"ש קצר ומהנה בחו"ל, הכל כלול.

גם היא עדיין ממתינה לצ'ק.

ומכיוון שרגב גם טענה שמדובר בנשים מדוכאות, אחותי מבקשת למסור שהחלק הזה לגמרי נכון:

היא אכן מדוכאת.

מדוכאת מכל מה שקורה כאן.


[1]סוהרסנים: יצורים אפלים ומסוכנים בסדרת ספרי "הארי פוטר", הניזונים ושואבים ב"נשיקה" את השמחה והחיים מקורבנות האנוש שלהם

Comments


bottom of page