פוסטים אחרונים
רשימת תפוצה

רגע לפני שבת – מקץ: צריך שניים. לפחות.


הן ללא ספק בין היכולות החשובות ביותר שיש לחפש במנהיגים שלנו: היכולת לתכנן וגם ליישם אסטרטגיה לטווח ארוך, והיכולת לעבוד בצוות מתוך אופטימיות. איזו מחשבה מרעננת.

צריך מומחה, שיננו לנו הפרסומות.

ולא די במומחה, הוסיפו ואמרו. צריכים להיות מוכנים להשתמש בשירותיו.

פרשת מקץ מגלה לנו שתי תכונות אופי שהן מהחשובות ביותר הנדרשות למנהיגים. האינטראקציה בין יוסף לבין פרעה מוכיחה, שאם הן לא נמצאות באדם אחד, צריך לפחות שניים.

יוסף

שנתיים ימים הוא חיכה. זוכר, ממתין, מקווה. סופר דקה לדקה, יום אחר יום. יודע שזה יקרה, ומקווה. אחרי הכל, היה לו מורה מצוין. מהן שנתיים ליד שבע השנים שאביו המתין לאמו.

ואז, מגיעה ההזדמנות שבה מתגלה גדולתו האמיתית של יוסף, והיא ממש לאו דווקא היכולת שלו לפתור חלומות. כי הוא לא רק מסביר לפרעה את משמעות החלום שלו, הוא אפילו לא מסתפק בזה שהוא מציע לפרעה פתרון שבו הוא זורע במוחו את המחשבה ש"צריך מומחה". הוא מתכנן ארבע עשרה שנים קדימה, לגוף וגם לנפש.

בהתנהלות מול פרעה הוא מתכנן את כל הקשור לרעב של הגוף עבור מצרים כולה.

אבל בהתנהלותו מול אחיו, הוא מתכנן את כל הקשור לרעב של הנפש. של נפשו-הוא. רעב הגעגוע, הכמיהה, למי שכבר זמן רב כל כך נעלמו ממנו. הוא לא יפטור אותם מעונש כבד על מה שעשו לו, אבל הוא גם לא ימנע מהם את הסליחה המלאה שאחריו.

כך וגם כך, זה לא קורה מיד. האירועים כולם דורשים תכנון קפדני, יישום מדוקדק, עשייה ותגובה וחוזר חלילה, עד שמטרותיו מושגות אחת לאחת. אחרי שבפרשות הקודמות יוסף היה בעיקר ילד שחצן, מעצבן, סחורה-עוברת-לסוחר ומעורר רחמים, פרשת מקץ חושפת את מלוא הדרת צבעי כותנתו ומגלה את יכולתו האסטרטגית האקטיבית, הכוללת גם חשיבה וגם יישום לטווח ארוך, היכולת שהיא אולי החשובה ביותר שהתפתחה בו.

פרעה

למרות שהוא פרעה-בכבודו-ובעצמו, אין לו ספק שהוא לא יוכל לעשות את זה לבד. הוא מכיר את מגבלותיו. כשיוסף לוקח את הסיכון ומציע לפרעה לקחת "איש נבון וחכם" ולהפקיד בידיו את התכנית שיוסף-עצמו מציע, פרעה לא מתרגז על חוצפת הגבר הצעיר העומד לפניו. המנהיג החזק ביותר בעולם הקדום, האיש שמיום לידתו אומרים לו שהוא עצמו אל השמש, מוכיח שהוא אכן נבון וחכם דווקא בכך שהוא ממנה לצידו חכמים ונבונים נוספים, בלי לפחד מהם. הוא לא מונע ממקום קטן ומכווץ של חשש-עצמי, אלא ממקום רחב ומצמיח של אופטימיות פעילה. הסמכות והאחריות שפרעה מעניק ליוסף הן הגבוהות ביותר האפשריות, והוא עושה זאת קבל עם ועדה ומודיע שמי שיעז לצאת נגד יוסף, יהיה לו עסק איתו. זאת וגם זאת אפשר ללמוד מפרעה: לעבוד ביחד. לא מתוך פחד, מתוך תקווה.

הן אולי לא היחידות, אבל הן ללא ספק בין היכולות החשובות ביותר שיש לחפש במנהיגים שלנו: היכולת לתכנן וגם ליישם אסטרטגיה לטווח ארוך, והיכולת לעבוד בצוות מתוך אופטימיות. איזו מחשבה מרעננת. חשוב שנזכור את התכונות האלה כשנעמוד בקלפי בעוד חודשיים. בשתיהן, אנחנו ממש, אבל ממש, לא מצטיינים.